LoL: Takdir Sistemi Detayları

Bu makalede, League of Legends oyuncularını en çok ilgilendiren özelliklerden olan Takdir Sistemiyle ilgili detayları konuşuyoruz.


Kısa özetle Takdir Sistemi: League of Legends oynarken olumlu ve sevecen tavırları, tutumları, hareketleri olan oyuncuları ödüllendirmek amacıyla geliştirilen bir özellik.

Takdir Seviyesi

Takdir Seviyemin artması için takdir toplamam şart mı?

Hayır. Takdir toplamak şart değil, ancak Takdir toplamak bu süreci kesinlikle hızlandıracaktır. Takdir seviyenin artması için takdire ihtiyacın olmasa da, aşağıdaki kriterlere uyman gerekir.

  • Oyun oyna ve oyunlardan ayrılma!
  • Rapor alabileceğin türden davranış ve tutumlardan kaçın!

Bir başkasına Takdir vermek, bana katkı sağlar mı?

Kısmen evet. Eğer tüm takım arkadaşların, aranızda Takdir alışverişi yaparsanız tüm takımın Takdir seviyesi bundan olumlu etkilenecektir.

Arkadaşlarımdan Takdir toplamak işime yarar mı?

Hayır, arkadaş listende bulunan birisinden veya hazır grubundan (yani premade’in olan) birisinden takdir toplamak hiçbir işe yaramaz. Riot, bu tarz sistemin suistimal edilme ihtimallerine karşı hazırlıklı.

Takdir Seviyem, kaç Takdir topladıktan sonra yükselir?

Riot, bir sonraki Takdir Seviyesine ulaşman için toplaman gereken Takdir sayısını açıklamadı. Bu sayıyı kimse belirtemez, ancak Takdir Seviyenin arttığını, dönüm noktası yükseldikçe gözlemleyebilirsin.

Takdir Ödülleri

Takdir SeviyesiSağladığı Ödüller
KilitliÖdüller ve Takdir ilerleyişi bu aşamada kilitlenir
TakdirsizBu seviyede hiçbir ödül yok
1. Seviye1 anahtar garanti
2. Seviye1 anahtar garanti
2. Seviye’nin Dönüm Noktaları2 anahtar parçacığı garanti
3. Seviye (Takdir Kapsülü verir)3 anahtar parçacığı garanti,rasgele totem görünümü garanti,
mavi öz veya şampiyon kristali (en az 300 mavi öz’e eşit)
3. Seviye’nin Dönüm Noktaları (Takdir Küresi verir)2 anahtar parçacığı garanti,mavi öz veya şampiyon kristali (en az 150 mavi öz’e eşit)
4. Seviye (Takdir Kapsülü verir)4 anahtar parçacığı garanti,rasgele ifade garanti,şampiyon kristali (en az 630 mavi öz’e eşit)
4. Seviye’nin Dönüm Noktaları (Takdir Küresi verir)2 anahtar parçacığı garanti,mavi öz veya şampiyon kristali (en az 200 mavi öz)
5. Seviye (Takdir Kapsülü verir)5 anahtar parçacığı garanti,Orta Çağlı Twitch veya Boz Warwick garanti,rasgele ifade veya totem görünümü (iki kostüm de mevcutsa garanti)şampiyon kristali (en az 960 mavi öz’e eşit)
5. Seviye sonrası (Takdir Küresi verir)3 anahtar parçacığı garanti,mavi öz veya şampiyon kristali (en az 250 mavi öz)

Takdir Dönüm Noktaları

Dönüm Noktası nedir?

Takdir Sistemindeki dönüm noktaları, Takdir seviyenin ne kadar ilerlediğini, sonraki seviyeye ne kadar yakın olduğunu ifade etmek amacıyla varlar. 

Üç Dönüm Noktasını da tamamlamak ne işe yarar?

Eğer üç aşamayı da tamamlarsan (yani üçüncü aşamaya ulaşıp, onu da tamamladıktan sonra) bir sonraki Takdir Seviyesine zıplarsın. Dönüm Noktaları, Takdir Seviyesi 2’den itibaren başlar.

Takdir Seviyem 5’e ulaştı, şimdi ne olacak?

Daha fazla Takdir Seviyesi olmadığı için (yani 6. Seviye), yeni dönüm noktası yok, fakat üzülme. Zamanla Takdir Küresi toplamaya devam edeceksin.

Takdir Küreleri

Takdir Küreleri nasıl kazanılır?

Takdir seviyen 3. seviyeye ulaştıktan sonra, her bir dönüm noktasına ulaştığında Takdir Küresi kazanacaksın. Bu dönüm noktaları, Takdir seviyen 5. seviyeye ulaştığında sona eriyor, ancak bu aşamadan sonra belirli aralıklar ile Takdir Küresi almaya devam edeceksin. Tek fark, 6. Takdir Seviyesi gibi bir şey olmadığı için bu dönemlere dönüm noktası şeklinde hitap edilmemesi.

Takdir Kürelerini açmak için anahtar gerekir mi?

Hayır. Takdir Küreleri, Hextech Sandığı’ndan farklıdır. Bu yüzden Takdir Küresi açmak için anahtara ihtiyacın olmayacak.

Her yeni Dönüm Noktalarına ulaştığımda alacağım ödüller artacak mı?

Hayır, Dönüm Noktası atladığın zaman alacağın ödüller artmayacak. Ödüllerinin artması için Takdir seviyenin yükselmesi gerekir. Örneğin 3’ten 4’e çıktığında ödüllerin artacaktır, seviye atladığında alacağın Takdir Küreleri’nden daha fazla anahtar parçacığı ve ödül çıkar.

Ceza aldığım için Takdir Seviyem 5’ten aşağı düştü, Takdir Küresi alabilir miyim hâlâ?

Evet. Takdir Seviyenin düşmesi, Takdir Küresi almana engel olmayacaktır. Ancak Takdir Seviyen 0’a inerse veya kilitli hale gelirse, işte o zaman ödüllerden mahrum kalacaksın.

Takdir Kapsülleri

Takdir Kapsülü nasıl kazanılır?

Takdir Seviyen her arttığında (yani Takdir Seviyen 3, 4 ve 5’e ulaştığında) bir adet Takdir Kapsülü kazanacaksın. Ancak Takdir Kapsülü ile, Takdir Küresini karıştırmayın. İkisi farklı şeyler.

Takdir Kapsülünde sınır var mı?

Evet, sınır var. Takdir Kapsülleri, bir sezon içerisinde en fazla 3 kez kazanılabilir. Takdir Seviyen 3, 4 ve 5’e ulaştığında birer kapsül kazanırsın.

Takdir Kapsülü’nün içerisinde ne gibi ödüller var?

Her bir Takdir Kapsülü’nün içerisinde birkaç adet anahtar parçacığı, kozmetik kristal ve şampiyon kristali bulunur. Takdir Seviyen arttıkça, Takdir Kapsülleri’nin içerisindeki ödüllerin değeri de artar. Seviye yükseldikçe kapsüllerin içerisindeki ödüllerin değeri artar.

Takdir Kapsülü açmak için anahtar gerekir mi?

Hayır, Takdir Kapsülü açmak için anahtara ihtiyacın olmayacak.

Orta Çağlı Twitch ve Boz Warwick kostümleri bende zaten var.sa?Bu iki

Takdir özel hediyesi olan kostüme zaten sahipsen, 5. seviye Takdir kapsülü içerisinde 5 anahtar parçacığı ve bir ifade veya totem görünümü barındırır.

Bir sezonda hem Çağlı Twitch kostümünü hem de Boz Warwick’i kazanabilir miyiz?

Maalesef hayır. Bir sezonda yalnızca bir tane Takdir ödülü olan kostümü kazanabilirsin, çünkü bir sezonda sadece 1 tane 5. Seviye Takdir Kapsülü bulunuyor.

Ceza aldığım için 5. Takdir seviyesinden düştüm. Yine de seviye atladığımda Takdir Kapsülü kazanabilir miyim?

Hayır. Sezon boyunca, her seviye için yalnızca 1 Takdir Kapsülü kazanılabiliyor. Aynı seviyeye yeniden çıkmak, Takdir Kapsülü kazandırmasa da, Takdir Küresi kazandırır.

Anahtar Parçacıkları

Anahtar parçacıkları, artık sadece Takdir Sistemi üzerinden mi elde edilebiliyor?

Evet. 2018’de Takdir Sistemi güncellendiğinde, anahtar parçacıklarının Takdir Sistemi üzerinden kazanılabileceği açıklanmıştı. Bu durum hâlâ geçerli.

Anahtar Parçacığı nasıl kazanılır?

Şu iki şeyi yaparak Anahtar parçacığı kazanabilirsin:

  • Oyun oynamak
  • Sohbet kısıtlaması veya ban/disiplin işlemi yemekten kaçınmak

Bu kadar basit 🙂 Anahtar elde etmek için takım arkadaşlarından takdir toplamana gerek yok, fakat Takdir toplamak yükleme ekranı süslemesi gibi özellik sağlıyor. Anahtar parçacığı için oyun kazanman şart değil. Kaybetsen bile anahtar kazanabilirsin. Aynı zamanda dönüm noktalarına ulaştığında veya Takdir seviyesi atladığında da anahtar parçacığı kazanacaksın.

Yükleme Ekranı Süslemeleri

Yükleme ekranı süslemesi mi? O da ne?

Yükleme ekranı süslemeleri, şampiyon seçim ekranından sonra gelen yükleme ekranında şampiyon portresinin üzerinde Takdir Seviyeni ifade eden bir özellik.

Yükleme ekranı süslemesi, sonraki oyunda kayboldu, neden?

Bu süslemelerin amacı, bir önceki oyunda örnek bir oyuncu olduğunu göstermek amacıyla varlar. Bu yüzden yalnızca bir oyunluk geçerlidirler, Takdir Seviyen 3’e ulaştığı andan itibaren görünmeye başlarlar. Birlikte oyuna girdiğin en az 2 arkadaşından veya oyunda denk geldiğin kişilerin herhangi birinden Takdir alman yeterli olacak.

Yükleme ekranı süslemelerinin görüntüsü gelişiyor mu?

Evet. Takdir Seviyen yükseldikçe, yükleme ekranındaki süslemelerin de görüntüsü ve ihtişamı gelişiyor.

Kısıtlamalar ve Disiplin İşlemleri

Sadece bir disiplin işlemi almak, Takdir Seviye’nin düşmesini sağlar. Sohbet kısıtlaması ise, Takdir Seviyen 2 ise 1’e, zaten 1 ise 0’a düşmesine neden olur.

2 haftalık uzaklaştırma alman (ban yemen) en yüksek seviyede olsan bile, yani 5. Takdir Seviyesi’nde olsan bile takdir seviyeni doğrudan 0’a düşürecektir. Her iki durumda da Takdir seviyen kilitlenir ve bu süreçte Hextech ganimeti, anahtar parçacığı veya Hextech sandığı kazanman İMKANSIZ olur. Hesabındaki olumsuz durumlar sona erdikten sonra eğer davranışlarında olumlu bir ilerleme olduğu görülür ise Takdir seviyenin kilidi kalkar ve yeniden yükselmeye, yükselirken de ödül kazanmaya başlarsın.

Takdir seviyesi niye artmaz? Seviyenin ve ödüllerinin kilitlenmesi ne anlama gelir?

Takdir seviyenin kilitlenmesi, Takdir seviyenin artmayacağı anlamına gelir. Zaten bu durum profiline giriş yaptığında Takdir görselinin üzerinde belirtilir. Bu da Takdir Sistemi’nde hiçbir şekilde ilerleyemeyeceğini ve ödül kazanamayacağını gösterir.

Davranışlarını düzelterek, olumlu tavırlar sergilemeye başlayarak yeniden Takdir Sistemi’nde yükselmeye başlayabilirsin. Eğer Takdir Seviyendeki kilit kalkar ise, İstemci’de bir bildirim alacaksın. Üzülme, başarabilirsin.

Takdir Seviyesi 1 ve 0’da neler oluyor?

Takdir Seviyen 2’nin altına indiyse bir ya da iki disiplin işlemi almış olabilirsin. Takdir Seviyen 0’a düşmüşse yani “Takdirsiz” olduysan, kilidi açmak için tavırlarını iyileştirmen gerekir. Ancak bu kalıcı bir şey değil.

Takdir kilidini açarak yükselişe geçebilirsin. Takdir seviyen eğer 1’e düştüyse, bu durumda ödül almaya devam edebilirsin. Ancak alacağın ödüller, diğer Takdir Seviyelerine kıyasla çok daha az olacak.

Takdir Sıfırlanması

League of Legends’ta her sezon atladığımızda, Takdir Seviyeleri de sıfırlanır. Eğer önceki sezonda yüksek bir Takdir seviyesinde bitirdiysen, sonraki sezon zirveye daha yakın bir yerden başlarsın.

  • Takdir Seviyesi 5 –> Takdir Seviyesi 2’nin 3. dönüm noktasına
  • Takdir Seviyesi 4 –> Takdir Seviyesi 2’nin 2. dönüm noktasına
  • Takdir Seviyesi 3 –> Takdir Seviyesi 2’nin 1. dönüm noktasına
  • Takdir Seviyesi 2 –> Takdir Seviyesi 2’nin 0. dönüm noktasına
  • Takdir Seviyen 0 veya 1 ise –> Aynı noktada kalırsın, hiçbir değişiklik olmaz

Kaynak: https://support.riotgames.com/hc/tr